«Άλωσε» το Βόλο ο Απόλλωνας, πρώτη νίκη για Πανελευσινιακό!

Μεγάλη νίκη πήρε η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης στο Βόλο για την 9η αγωνιστική της Football League, ενώ τους πρώτους βαθμούς της πήρε η ομάδα του Πανελευσινιακού. Σόου στο πρώτο μέρος για τη Λαμία απέναντι στην Παναχαϊκή, ενώ ο ΑΟ Τρίκαλα γνώρισε τη δεύτερη φετινή του ήττα στη Ζάκυνθο. Τέλος, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Αγροτικός Αστέρας και Παναιγιάλειος.

Πανελευσινιακός – Πανσερραϊκός
Στο γήπεδο της Ελευσίνας, οι «σταχυοφόροι» πήραν τους πρώτους τους φετινούς βαθμούς και βλέπουν πιο αισιόδοξα τη συνέχεια. Το σκορ άνοιξε στο 50′ ο Μποτωνάκης με σουτ, γκολ που έμελλε να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Σμύρνης
Στο ΕΑΚ του Βόλου, το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο 55′ με πλασέ του Τζιώρα. Δέκα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Σκοπελίτη, όμως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ του Δεληζήση δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Ζάκυνθος – ΑΟ Τρίκαλα
Στο Δημοτικό Στάδιο της Ζακύνθου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με πλασέ του Ναζίμ, μετά από ασίστ του Κρολ, με τους «κυανέρυθρους» να μη μπορούν να αντιδράσουν στον χρόνο που απέμενε με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τη δεύτερή τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Αγροτικός Αστέρας – Παναιγιάλειος
Στο γήπεδο του Ευόσμου, σε μια μέτρια αναμέτρηση με λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, Αγροτικός Αστέρας και Παναιγιάλειος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, με τον φορ Μίλαν Πέριτς να αναλαμβάνει χρέη τερματοφύλακα για τους φιλοξενούμενος στο τέλος, αφού ο Βαγγέλης Πίτκας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση.

Λαμία – Παναχαϊκή
Στο ΔΑΚ της Λαμίας, οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4′, όταν ο Λεάντρο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Πίντο από τον Λαμπρόπουλο, ενώ στο 26′ ο Τζόκιτς με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Τέσσερα λεπτά μετά ο Πίντο πέτυχε και τρίτο γκολ για την ομάδα του και πριν κλείσει το ημίχρονο ο Καραγιάννης έκανε το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Αχαιοί ήταν να μειώσουν στο 77′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιατραβάνη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Κυριακή 22 Νοεμβρίου
Πανελευσινιακός – Πανσερραϊκός 1-0 (50′ Μποτωνάκης)
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων 1-2 (65′ Σκοπελίτης – 55′ Τζιώρας, 80′ Δεληζήσης)
Ζάκυνθος – ΑΟ Τρίκαλα 1-0 (60′ Ναζίμ)
Αγροτικός Αστέρας – Παναιγιάλειος 0-0
Λαμία – Παναχαϊκή 4-1 (4′ Λεάντρο, 26′ Τζόκιτς, 30′ Πίντο, 35′ Καραγιάννης – 77′ Σιατραβάνης)
Καλλιθέα – ΑΕΛ 0-1 (45′ Πάτο)