Άλωσε την Κόρινθο για το κύπελλο Ελλάδος ο ΑΣΚ και φέρνει τον Ηρακλή στην Καρδίτσα!

Στο κύπελλο Ελλάδος ντεμπούταρε σήμερα (16/9) ο ΑΣ Καρδίτσας που πέτυχε την πρώτη, ιστορική του νίκη στο θεσμό, περνώντας από την Κόρινθο και την Τετάρτη (20/9) θα φέρει στην Καρδίτσα τον ιστορικό και πανίσχυρο Ηρακλή!

Η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου και του Κώστα Κομποδιέτα αν και σε πρώιμο στάδιο της σεζόν έδειξε πόσο ήθελε να συνεχίσει στη διοργάνωση και να δώσει την ευκαιρία στο κοινό της πόλης να ζήσει από κοντά μία σπουδαία αναμέτρηση με χαρακτήρα νοκ-άουτ κόντρα στον Γηραιό σε λίγες ημέρες, στα επίσημα αποκαλυπτήρια των Κυανόλευκων για τη νέα χρονιά.

Ο ΑΣΚ δεν άφησε τα μικροπροβλήματα τραυματισμών να τον επηρεάσουν, αγωνίστηκε χωρίς τον Βαγγέλη Θέο και μπήκε από την αρχή δυνατά με σκοπό να επιβάλει το ρυθμό του απέναντι στους Κορίνθιους της Β’ Εθνικής που προέρχονταν από τη νίκη-πρόκριση επί του Ηρακλείου και είχαν τη συμπαράσταση του κοινού τους.

Με τους Τζόρτζεβιτς και Αμπαρά να δίνουν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό και δεν άργησαν να αποκτήσουν διψήφια τιμή στην πρωτοπορία τους για το 14-25 στο 2ο ημίχρονο.

Οι λύσεις ήταν περισσότερες για τους Καρδιτσιώτες που στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να αναπτύξουν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, βλέποντας τον επιθετικό τομέα τους να έχει ισορροπία και όλους τους παίχτες που χρησιμοποιήθηκαν να σκοράρουν για το 26-42 του 1ου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα στη ροή του ματς με τον ΑΣΚ να μην αφήνει περιθώριο στους γηπεδούχους μπουν στη διεκδίκηση της πρόκρισης και γίνεται πολύ καλή διαχείριση χρόνου και δυνάμεων από το προπονητικό τιμ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κόρινθος έκανε απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ με δύο μεγάλα σουτ του Μακρή αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε σημείο όμως που απλά «κολάκευσε» την τελική διαφορά στο σκορ.

Η πρόκριση δίνει ένα ακόμη ραντεβού με την ιστορία για την ομάδα της Καρδίτσας που σηματοδοτεί την έναρξη των επίσημων  αγωνιστικών υποχρεώσεων εντός έδρας και την ενεργοποίηση των εισιτηρίων διαρκείας. Ιδιαίτερη σημασία αποκτά πλέον η προμήθειά τους, αφού στην ήδη αυξημένη ζήτησή τους, τα επόμενα 24ωρα ίσως δούμε και sold out, αφού ισχύουν και για τα ματς κυπέλλου!

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 26-42, 45-61, 64-75

ΚΑΟΚ (Νικητόπουλος – Διαμαντίδης): Γεωργούλης, Κωνσταντίνου 2, Σακελλαράκης 7, Μακρής 21(3), Πράτης, Κεφαλάς 8 (1), Καρούζος 7, Δανιήλ 6 (2), Χρήστου, Αντωνόπουλος 5 (1), Σκορδάς 4, Γιανναλέτσος 4.

Α.Σ. Καρδίτσας (Λ. Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 20, Βλάχος, Ψαρόπουλος 11 (1), Αμπαράς 11 (3), Μαυρογιάννης 7, Παππάς 3, Τεπετίδης 7 (1), Καμαριώτης 6, Νάκης, Τριχόπουλος 3 (1), Θέος 6, Κουρέπης 1.