Άδικος αποκλεισμός στο 95′ για τον εξαίσιο ΑΟ Σελλάνων!

Ο ΑΟ Σελλάνων έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Τηλυκράτη Λευκάδας, στο ντεμπούτο του στο κύπελλο Ελλάδος και χρειάστηκε το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να «λυγίσει», γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 που διαμορφώνει μία πλασματική εικόνα για το ματς!

Δείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα της Α’ Φάσης του κυπέλλου Ελλάδος

Κόντρα στον περυσινό πρωταθλητή του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση για την εποχή και χωρίς τους Τζέκο, Μπιτέλη, Χαντζή, Μπούσδρα, Πατσαρούχα και Ξανθόπουλο (!) που δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής κατάφερε να αποδώσει πολύ καλό ποδόσφαιρο και να σταθεί άτυχη βάσει εξέλιξης του αγώνα!

Το συγκρότημα του Προαστίου έπαιξε ως άξιος πρεσβευτής της Καρδίτσας στο θεσμό, δημιούργησε ευκαιρίες και παρά το 1-0 του ημιχρόνου κατάφερε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοντού να ισοφαρίσει στην επανάληψη, για να δεχτεί το γκολ της ήττα στην εκπνοή του αγώνα.

Ούτε το μακρινό ταξίδι, ούτε οι απουσίες πτόησαν τους Κυανόλευκους, οι οποίοι επιβεβαίωσαν όσα αναφέραμε στο προαγωνιστικό ρεπορτάζ, ότι δηλαδή κανείς παίχτης δεν περισσεύει και όλοι είναι υπολογίσιμοι  ώστε να βοηθήσουν ισάξια στη φετινή προσπάθεια!

Τα πρώτα δείγματα της δουλειάς αρχίζουν λοιπόν και φαίνονται στον ΑΟΣ, σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αφήνει πίκρα με τον τρόπο που ήρθε αλλά λειτούργησε ευεργετικά, καθώς έδωσε ασφαλή συμπεράσματα και ένα πολύ αξιόλογο αγωνιστικό προφίλ που χτίζεται στην τοπική ομάδα.

Ο ΑΟ Σελλάνων παρατάχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο της Λευκάδας «διαβασμένος» και με αποφασιστικότητα να διεκδικήσει το εκτός έδρας αποτέλεσμα πρόκρισης, με το τελικό 2-1 να τον αδικεί, βάσει των όσων αποτύπωσε στα 95 λεπτά.

Παρά την υψηλή θερμοκρασία, οι δύο ομάδες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και εν μέσω προετοιμασίας να δείξουν έναν μεγαλύτερο από το φυσιολογικό βαθμό ετοιμότητας.

Ο ΑΟ Σελλάνων μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 16΄ο Σπύρος Παπαδημητρίου υποδέχτηκε την μπάλα έπειτα από κόντρα αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 23′ ο Μπακρατσάς ξεκίνησε κούρσα με αντεπίθεση που τράβηξε πάνω του τους αμυντικούς των γηπεδούχων και με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τρανουλίδη.

Το 1-0 ήρθε πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος για τον Τηλυκράτη που μετά από κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Περιστέρη, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Κουτσόπουλο και έπειτα στην επαναφορά άνοιξε το σκορ.

Παρά την απρόσμενη εξέλιξη, στο β’ μέρος ο ΑΟ Σελλάνων έδειξε ανεπηρέαστος και έτοιμος να αναλάβει εκ νέου τα ηνία του αγώνα.

Μάλιστα, μόλις στο 48′ ο Αρχοντής με δυνατή κεφαλιά είδε τον Ιασωνίδη να απομακρύνει προ της γραμμής αποσοβώντας βέβαιο τέρμα.

Στο 65΄σημειώθηκε η μεγαλύτερη στιγμή για την ισοφάριση για τον ΑΟ Σελλάνων, με τον Κούρκουλα να χάνει ανενόχλητος μεγάλη ευκαιρία σε σουτ από κοντινή απόσταση που πέρασε άουτ!

Στο 74′ ο νεοεισελθών Τσιρογιάννης μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ιασωνίδη, με τον διαιτητή Πάνο να υποδεικνύει την «άσπρη βούλα» και τον Κοντό να ισοφαρίζει σε 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ο ΑΟ Σελλάνων δέχτηκε ένα αναπάντεχο τέρμα στο 95′ έπειτα από ψιλοκρεμαστό σουτ του Μπαλογιάννη που ξεγέλασε το Κουτσόπουλο για το τελικό 2-1.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Δ. Κονιδάρης): Τρανουλίδης, Πριονάς, Καταγής, Ιασωνίδης, Δημητρίου, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης (79΄ Ματσίνγκος), Φέτσης (70΄ Βασίλας), Μπαλογιάννης, Νικολόπουλος (65΄ Γεωργάκης), Τόσκα.

ΑΟ Σελλάνων (Αλ. Κούρτογλου): Κουτσόπουλος, Παπαγεωργίου, Τζάνης, Ν. Κούρκουλας, Αρχοντής, Θεοδωρόπουλος (62′ Τσιρογιάννης), Υφαντής, Κοντός, Μπακρατσάς, Σ. Κόκκινος, Παπαδημητρίου.