«Άγγιξαν» την ιστορική πρώτη νίκη τα κορίτσια του ΠΑΚ Διγενής!

Η Ποδοσφαιρική Ακαδημία Καρδίτσας Διγενής, σε ένα χορταστικό ματς, αναδείχτηκε ισόπαλη με τις Πιερίδες Μούσες για την 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Γυναικών.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ

Η ομάδα του Αποστόλη Παπακώστα, αν και βρέθηκε να χάνει 0-1, γύρισε το ματς πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να ισοφαριστεί στο 87′ με πέναλτι, με το τελικό 2-2 να αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση στις Καρδιτσιώτισσες.

Οι «Πράσινες» παρότι είδαν τη Συμεωνίδου να ανοίγει το σκορ στο 14′, ισοφάρισαν με την Οδύσσεια Κουτσώνα στο 31′. Η επιθετικός του Διγενή, μετά από μεταβίβαση της Τοπούζη, πέρασε την προσωπική της αντίπαλο και σούταρε για κάνει το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Αθηνά Τσέλιου με ψιλοκρεμαστό σουτ σημείωσε ένα πολύ όμορφο τέρμα για το 2-1 των γηπεδούχων, σκορ που έμεινε έως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο έως το 65′. Ωστόσο, από εκεί και έπειτα οι Πιερίδες πίεσαν για να ισοφαρίσουν, έχοντας την κατοχή της μπάλας και στο 87′ σε μία ανύποπτη φάση, η Καραμήτρου ανέτρεψε την Γκούτζα μέσα στην περιοχή.

Η εκτέλεση πέναλτι που καταλογίστηκε, μετατράπηκε σε γκολ από τη Βίσμπα που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΠΑΚ Διγενής (Απ. Παπακώστας): Χατζηλαζάρου, Παπαδημητρίου, Β. Τσέλιου (77′ Β. Αλεξίου), Καραμήτρου, Παπαθανασίου, Τοπούζη, Φ. Κουτσώνα, Τσιμπίδα, Αθ. Τσέλιου, Οδ. Κουτσώνα, Κωστοπούλου (81′ Μπαλατσούκα).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Διγενής Καρδίτσας – Πιερίδες Μούσες 2-2 (Οδ. Κουτσώνα, Αθ, Τσέλιου – Συμεωνίδου, Βίσμπα)
Νέες Τρικάλων-Μαγνησιακός 1-0 (Ράκου)
Λεοντικός Κηφισιάς-Νηρηίδες Φθίας 1-1 (Τσουκαλά-Νέλλα)
Ρεπό: ΑΕ Ζωγράφου

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.